Objednávka |Napište nám

Toskánsko na dlani

Text a foto: Ing. Zuzana Foffová

Každé dva roky se budova bývalého nádraží Stazione Leopolda u středověkých bran italské Florencie promění v ochutnávkové centrum nejlepších toskánských vín. Na konci listopadu roku 2010 se zde již po deváté konala přehlídka vín ze všech toskánských vinařských regionů Selezione dei Vini di Toscana, kterou ve vzájemné spolupráci připravily Toscana Promozione, Enoteca Italiana di Siena a Associazione Enologi Enotechnici Italiani. Tento ročník podpořila rovněž organizace FIJEV, sdružující vinařské novináře. První den se brány otevřely pro odbornou veřejnost, novináře a obchodníky.

Selezione_1          Selezione_3

Vystavená vína podtrhl všudypřítomný italský smysl pro design. Původně strohý prostor byl relativně jednoduše, ale efektně vyzdoben, i za pomoci moderní techniky. Velmi módní růžovo-fialové odstíny se objevily na prosvětlených tabulích. Atmosféru umocňovaly projekce fotografií toskánských vinic a sklepů. Nechyběly stručné, srozumitelné a dobře čitelné nápisy, aby se návštěvník lépe orientoval.

Prostorná hala byla vkusně rozdělena na několik účelově odlišných částí. Na vstupní část navazoval prostor samotné výstavy vín, kde bylo možné jednotlivá vína ochutnat. Vína nalévali zkušení a velmi přátelští sommeliéři, kteří zájemcům poskytovali i doplňující informace k vínům, vinařstvím či regionům, a to nejen v italštině. Ještě rozlehlejší část pak byla věnována přímo zástupcům jednotlivých vinařství. Každý měl k dispozici stůl s jednotným označením ve stylových barvách, kde zájemcům osobně představoval svá vína, často nejen ta „vítězná“, ale i ostatní vzorky z produkce daného vinařství. Zde bylo možné s daným vinařstvím navázat obchodní kontakty. Poslední prostor byl vyčleněn pro občerstvení, respektive profesionálně připravené obědové menu podávané rautovým způsobem.Selezione_2

Od prvního ročníku v roce 1989 se počet vín i zúčastněných vinařů mnohonásobně zvýšil a rovněž kvalita vín se výrazně zlepšila. Tehdy 105 producentů přihlásilo 317 vzorků vín. Listopadového devátého ročníku se zúčastnilo na 467 producentů. Jedenáct sedmičlenných komisí s mezinárodní účastí tentokráte hodnotilo celkem 1364 vzorky vín v 17 kategoriích. Prvních pět vín z každé kategorie bylo jako „vítězných“ možné na výstavě ve Florencii ochutnat.

Vedle obvyklých vín „Brunello“, „Chianti“ či „Nobile“ zde byly zastoupeny zajímavé a za hranicemi Itálie nepříliš známé autochtoní odrůdy. Jmenujme například bílou odrůdu Vernaccia di San Gimignano, která se ve svých vyšších kvalitativních kategoriích vyznačuje příjemně minerálními tóny. Z modrých odrůd stojí za zmínku například odrůdy Foglia Tonda či Pugnitello dávající plná vína temných barevných odstínů. Mezi vítěznými víny nechyběla italská obdoba našich slámových vín, která jsou známá pod označením „Vin Santo“. Vzpomeňme například místní odrůdu Aleatico, z níž na toskánském ostrově Elba vinaři vytváří lahodné sladké víno jantarovo-nahnědlých tónů.
 
Pokud bychom měli pocit, že v posledních letech se naše třídění vín stává poněkud složitější, pak se v italské klasifikaci můžeme poměrně snadno ztratit. Zjednodušeně je možné označování italských vín shrnout následovně: Tradičně je používáno označení „DOC“ (Denominazione di Origine Controllata) pro vína vyšší kvality a „DOCG“ (Denominazione di Origine Controllata e Guarantita) pro vína nejvyšší kvality. Vína, která nesplňovala původ hroznů pro označení DOC začali vinaři označovat jako „Vino da tavola“. Ovšem mnohá z těchto vín dosahovala mnohem vyšší kvality než „stolního“ vína, proto vinaři přišli s označením „IGT“ (Indicazione Geografica Typica). Hrozny pro výrobu těchto vín pochází z příslušné oblasti, ale může se jednat o spojení jiných odrůd, než ukládá vinařský zákon pro označení „DOC“. Postupem času se objevilo označení „Super Tuscan“, kterým vinaři vyjadřují, že se jedná o vyšší kategorii vína „IGT“. Kombinace odrůd se navíc v jednotlivých regionech může lišit.

Na florentské přehlídce vín bylo možné ochutnat několik odlišných vzorků ze všech výše uvedených kategorií vín, ale kdo se vydá poznávat vína přímo do vinařství, udělá ještě lépe. V různých koutech Toskánska bude příjemně potěšen nejen kvalitou vín, ale také pohostinností místních obyvatel, výtečnou kuchyní i historií a tradicí jednotlivých podniků. Může se například setkat se svérázným Američanem italského původu pěstujícím révu a vyrábějícím víno velmi tradičním způsobem v regionu Chianti Classico, se šlechtici z rodin s téměř tisíciletými kořeny nebo zažít ochutnávku v odsvěceném kostele v regionu San Gimignano, nahlédnout pod sklepní pokličku velmi malého regionu Bolgheri nebo se nechat uchvátit moderní architekturou nejnovějších vinařských podniků, které se rodí ve Val di Cornia.

Ve zkrácené podobě vyšlo v časopise Vinařský obzor v roce 2011.

VínoBoschTarotAdopce