Nová vinařská výstava Víno napříč staletími láká svou pestrostí
Od 1. června je na zámku v Mikulově nová vinařská expozice Víno napříč staletími. Je umístěna do krásných prostor bývalých barokních koníren, které byly s otevřením výstavy vůbec poprvé zpřístupněny veřejnosti. Jedná se o jedinou bezbariérovou expozici na zámku v Mikulově a nejrozsáhlejší vinařskou expozici v České republice. A to jak obsahem, od Egypta až po současnost, tak výtvarným řešením jednotlivých historických prostředí.
Předlohou pro scénář k výstavě byla dvoudílná kniha Nová encyklopedie českého a moravského vína stejného autorského týmu (Vilém Kraus, Zuzana Foffová, Bohumil Vurm). Autorům se realizací této výstavy splnil jejich sen převést obsah knih do tří rozměrů a ukázat domácím i zahraničním návštěvníkům bohatou, pestrou historii a krásu naší země.
Výstava je naplněná textovými i obrazovými informace, ale také pohyblivými a hravými prvky. Sedm poutavých filmových projekcí návštěvníkům ještě více přibližuje jednotlivá témata. Za zmínku jistě stojí projekce antických mozaik přímo na kamennou podlahu, kde se mozaiky skládají po jednotlivých střípcích. Dále projekce souhrnně představující vliv klášterů na vývoj vinohradnictví a vinařství, která je promítána na vápencovou skálu, což vytváří třírozměrný dojem. Závěrečná projekce je projížďkou po vinicích našich šesti vinařských podoblastí od západu k východu, od jara do zimy a návštěvníci ji spustí skutečným „šlápnutím do pedálů“ kol, která jsou před projekcí nainstalována.
Na výstavě Víno napříč staletími jsou k vidění také vzácné originály. Nejstarším exponátem je otisk révy teutonské 18 milionu let starý, zapůjčený z Národního muzea. Šikovnost a delikátnost práce našich předků ukazují velkomoravské náušnice ze sbírek Regionálního muzea v Mikulově. Umělecká zručnost je vidět také na gotické bronzové vinné míře z Jihomoravského muzea ve Znojmě či křehké gotické skleněné číši z Městského muzea v Brně.
Výstava je určena pro všechny kategorie návštěvníků. Pro děti jsou zde například gotické omalovánky, pro nevidomé hmatové prvky, pro zvídavé pohyblivé a skryté prvky, pro knihomoly pak podrobné textové informace. Textové informace jsou uvedeny v češtině a angličtině.
V druhé části výstavy tvůrci vytvořili barokní divadlo s šesti otáčivými postavami. Ze strany baroka jsou namalované dobové postavy, z nichž každá zastupuje jednu z dnešních vinařských podoblastí. Mezi šesti historickými osobnostmi z 18. století jsou: Marie Anna Josefa z Dietrichsteina, Václav Antonín Kounic, Jakub Arnošt z Liechtensteina, Prokop Diviš, Giacomo Casanova, František Antonín Špork. Na druhé straně postavy je pak informace o dané vinařské podoblasti, fotografie ukazující typickou krajinu dané podoblasti a ukázka typického podloží.
Jelikož výstava je plná atypických prvků, tvůrci se rozhodli, že měsíc červen je jakýmsi zkušebním měsícem. Koncem června pak výstavu ještě doplní o další prvky a doladí některé detaily. Mezi novými prvky budou například popisy v Braillově písmu.