Doprovodné akce v rámci výstavy
Krásy a tajemství České republiky v Ostravě
15. 11. 2002
DEN PETŘKOVICKÉ VENUŠE
V pátek 15. 11. 2002 byl do Ostravy zapůjčen na pouhý jeden den originál vzácné sošky, tzv. Petřkovické venuše. Transport sošky se uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření ve spolupráci s Policií České republiky. Malá figurka byla vystavena v samostatné vitríně a po celý den střežena dvěma osobami z řad Městské policie Ostrava.
Unikátní soška vytvořená před 22 000 lety pravěkým umělcem na nedalekém vrchu Landek u obce Petřkovice, která je jinak uzavřena v trezoru brněnského Archeologického ústavu, se tak zcela výjimečně vrátila na jeden den do místa svého původu.
Petřkovická venuše je jediná svého druhu a to jak vzhledem k materiálu, ze kterého je vyrobena, tak i díky svým tvarům, které prozrazují spíše štíhlou a mladou ženu. Soška nemá hlavu a dost možná, že ji neměla ani v době svého vzniku. Předpokládá se, že některý z našich dávných předků nalezl kus krevele, který postavu mladé ženy připomínal a on ho jen dotvořil do dnešní krásné figurky.
Petřkovická venuše, jemně vyřezaná soška mladé ženy, je pouhých 4,6 cm vysoká figurka štíhlého až "kubistického" tvaru, čímž se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Sošku objevil roku 1953 archeolog Bohuslav Klíma v lokalitě z období mladšího gravettienu.
Den Petřkovické venuše se stal rekordním dnem návštěvnosti výstavy Krásy a tajemství České republiky. Slavnou mladou dámu vyřezanou z krevele (hematit) shlédlo přes 4 000 návštěvníků.
Unikátní Petřkovická venuše mohla být zapůjčena jen díky vstřícnosti pojišťovny Generali, která sošku pojistila.
24. 11. 2002
DEN SVATÉ KATEŘINY
V neděli 24. 11. 2002 se u příležitosti svátku svaté Kateřiny uskutečnil zvláštní program na výstavě Krásy a tajemství České republiky, na který se přišly podívat stovky návštěvníků.
Program dne:
Vzpomenutí shořelého dřevěného kostela svaté Kateřiny z Ostravy-Hrabové
Vystavení ohořelých zbytků kostela (vzácného zvonu, kříže apod.)
Povídání o svaté Kateřině
Ztvárnění legendy o pravděpodobném vzniku kostela v podání šermířsko-divadelní skupiny Keltik Ostrava
Dřevěný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové pocházející z roku 1564 byl dominantou obce až do dne 2. 4. 2002, kdy ho zcela zničil požár.
Na místě spáleniště zůstalo pouze ohořelé torzo presbytáře a zákristie. V troskách skončil i vzácný zvon, který se žárem roztavil při pádu věže se rozpadl na několik částí.
Potřebná projektová dokumentace bude vyhotovena do konce roku 2002. Se stavbou nového dřevěného kostela sv. Kateřiny se počítá na jaře roku 2003.
Svatá Kateřina Alexandrijská - 25. 11.
Podle legendy žila Kateřina na počátku 4. století jako dcera krále Kosta v egyptské Alexandrii. Byla neobyčejně krásnou dívkou, vysoce vzdělanou a obdařenou z domova nezměrnými statky.
Jednoho dne se Kateřina setkala se stařičkým poustevníkem, který mladé dívce řekl, že Ježíš Kristus je jejím opravdovým ženichem. Brzy nato vyhledala Kateřina kněze a přijala od něho svátost křtu.
Pro svou křesťanskou víru podstoupila krutá muka, byla bičována, přivázána na kola, pobitá hřeby, a ponechána týdny bez potravy.
Vždy znovu se však Kateřina uzdravila zázračným způsobem, takže císař Maximin, zděšený nad jejími zázraky, ji dal nakonec stít.
Rok smrti mučednice byl pravděpodobně 311-313. O místě pohřbení Kateřiny, jejíž úcta se už brzy rozšířila, není nic známo. Ostatky jsou na hoře Sinaji, tam, kde dnes stojí klášter sv. Kateřiny.
26. 3. 2003
Křest knihy o Moravskoslezském kraji
Dům knihy Librex, Ostrava
Publikace nazvaná Krásy a tajemství České republiky - Moravskoslezský kraj poukazuje na přírodní a architektonické bohatství kraje a vyzdvihuje nejvýznamnější osobnosti, které v kraji působily. Na zhruba dvou stech stranách odhaluje mnohdy zapomenuté skutečnosti této oblasti. Kniha je doplněna množstvím barevných obrázků.
Knihu pokřtil hejtman Moravskoslezského kraje, pan Evžen Tošenovský a dále se akce zúčastnil primátor města Ostravy, pan Aleš Zedník a bývalý primátor města Ostravy, pan Čestmír Vlček.