Krásy a tajemství České republiky
Historie, symboly, osobnosti v evropských souvislostech
Putovní výstava Krásy a tajemství České republiky se uskutečnila v následujících městech České republiky:
06. 11. 2002 – 15. 01. 2003 |
Ostrava |
Nový pavilon na výstavišti Černá louka Oblastní galerie Vysočiny, dvě budovy galerie Západočeské muzeum v Plzni Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
|
Obrázky z výstav
Doprovodný program k výstavám Ve všech místech se výstava Krásy a tajemství České republiky setkala s obrovským zájmem návštěvníků z řad široké veřejnosti a celkem ji shlédlo více než 70.000 návštěvníků. Jejich zážitky dokládají četné zápisy v návštěvních knihách.Největší cílovou skupinu tvořili žáci, studenti a rodiny s dětmi. Výstavu však ocenili také dospělí a senioři, jak laici, tak odborníci. Návštěvníci přivítali, že se tak rozsáhlá výstava koná v regionálních městech, neboť obvykle se podobné projekty uskutečňují převážně v Praze.
Výstava Krásy a tajemství České republiky byla výjimečná nejen svým rozsahem, ale také zpracováním. Postupně se rozrostla až na 1000 m2 plochy a návštěvníky oslovila nejen širokým záběrem historie (od pravěku po secesi) a výběrem vždy jedinečných exponátů ze sbírek jednotlivých krajů, ale především výtvarným a architektonickým zpracováním. Pokaždé byla přizpůsobena jiným výstavním prostorám a jednotlivá historická období byla doplněna o množství exponátů z regionálních sbírek. Díky tomu byla výstava v každém místě jiná a významně obohacená.
Část návštěvníků se na výstavu vracela i vícekrát a s potěšením konstatovala, že při každé její návštěvě objevila něco nového, čeho si při předchozí návštěvě nevšimli. Výstava byla pojata jako labyrint, kde každého něco zaujme.
Ve všech městech se výstava Krásy a tajemství České republiky stala cílem mnoha učitelů s žáky, kteří pojali výstavu jako doplněk k hodinám dějepisu. Díky „procházce historií“ si snáze zapamatovali nejvýznamnější okamžiky v historii naší země či významné osobnosti a umělecká díla. Rovněž budoucí architekti či výtvarníci a aranžéři chápali výstavu jako zdroj informací a inspirace pro jejich studium a práci.
Ke každé výstavě byl vydán samostatný katalog, který provázel návštěvníka jednotlivými obdobími a popisoval všechny exponáty. Kromě české verze byla navíc k výstavě v Plzni vydána také německá verze, k výstavě v Českých Budějovicích anglicko-španělská verze a k výstavě v Praze česko-anglická verze katalogu. Jednotlivé výstavy doplňoval pestrý doprovodný program, který přilákal více návštěvníků a průběh výstav oživoval také mediálně.
Díky zájmu Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestuje od roku 2002 po celém světě dvourozměrná verze výstavy na graficky přehledných samostojných panelech.
Díky zájmu Plzeňského kraje byla část putovní výstavy v roce 2005 instalována do zrekonstruovaných zámeckých prostor zámku Zbiroh, kde je jako stálá výstava otevřena celoročně.
Výstava se mohla v takovéto náročné formě uskutečnit jen díky kulturnímu porozumění a finanční velkorysosti společnosti RWE Transgas, a.s., a mnoha dalších partnerů.
Námět a scénář Architekt Hudba Filmové sekvence Produkční tým Replika globu Tychona Brahe Repliky obrazů Repliky plastik Repliky chladných zbraní Pravěká jeskyně, dřevěný kříž, husitská svatyně Výroba dřevěných dekorací Kovová konstrukce Šití látkových dekorací Osvětlení |
Generální partner Hlavní mediální partner Partneři Regionální partneři Mediální partneři |